Par mums

Gaiziņkalns (Gaiziņš) ir Latvijas augstākais kalns. Kalna absolūtais augstums ir 311,6 m vjl, relatīvais augstums – 61,6 m, tas stiepjas apmēram 1 km garumā un 650 m platumā. Tas atrodas Vidzemes augstienē, Madonas novada Bērzaunes pagastā.
Gaiziņa vārds cēlies no vārda Gaiszinis, jo kalns arvien tiek uzskatīts par drošu laika pareģotāju. Ja tas tinas miglā vai no tā ceļas miglaina dūmaka, tad, ne vēlāk kā trešajā dienā, gadāmi nokrišņi.
Gaiziņkalna klimatiskie apstākļi raksturīgi ar to, ka ziema šeit sākas divas nedēļas ātrāk, bet beidzas divas nedēļas vēlāk nekā citviet Latvijā.
Kāda teika vēsta, ka sen senos laikos Vidzemē dzīvojuši arī kurši un Latgales latvieši, bet ap Gaiziņu bijusi Vidus zeme, no kā tad arī radies vārds Vidzeme.
Kalna virsotnē atrodas 8 kanšu betona stabs ar krustiņu uz tā. Tas ir reperis – augstuma atzīme jeb piesaiste ģeodēziskajiem uzmērījumiem.
Romantiskākā Gaiziņa nogāze Dāmu paradīze savu nosaukumu ieguvusi pateicoties tam, ka jau no seniem laikiem šo terasveidīgo, aizvējā esošo kalna pusi bija iecienījušas daiļā dzimuma slēpotājas.
Skatoties pār Dāmu paradīzes nogāzi – paveras skats uz Blāžu kalnu, aiz kura pacēlušies Bolēnu un Tomēnu pakalni. Tiem, kam paveiksies – nogāzes kreisajā pusē varbūt izdosies saskatīt tālumā esošās Cesvaines pils torņus vai Madonas pilsētas pakalnus.
Skatoties pār Rietumu nogāzi, tālumā varbūt saredzēsiet Vestienas ciematu, bet kalna ielejā starp koku puduriem – Avošiņa ezeriņu.
Senāk, kad Gaiziņa virsotnē koki vēl nebija sakuplojuši, skaidrā laikā varējis saredzēt sešu baznīcu torņus: Ērgļos, Vestienā, Bērzaunē, Kalsnavā, Lazdonā un pat Cesvainē, bet ziemas vakaros – sveču liesmas 9 pagastu māju logos.
Ap Gaiziņkalnu plešas dabas parka “Gaiziņkalns” teritorijā. Dabas parks izvietojies Madonas novada Vestienas, Bērzaunes un Aronas pagastos. Tas aptver pauguraini ap Talejas ezeru un Viešūra (Kaķīša) ezeru ar Latvijas augstāko virsotni Gaiziņkalnu (311,6 m v.j.l.) vidū. Kopumā Gaiziņkalna dabas parka platība ir 2026 ha. Gaiziņkalna dabas parks atrodas aizsargājamo ainavu apvidū “Vestiena”.